NIP 731 20 44 896 | REGON 101588357 | KRS 0000455204 | Bank BGŻ: 47 2030 0045 1110 0000 0262 5340

„Bądź zmianą, ktòrą pragniesz ujrzeć w świecie.” - M.Gandhi

Od 13 października działamy w Łódzkiej Koalicji Na Rzecz Jawności

„Kłódki”- tak nas ktoś nazwał. Dzięki naszym działaniom urzędy musiały otworzyć szafy, teczki, pliki i pokazać dokumenty. To znaczy upublicznić. Dokumenty zawierały ważne dla nas wszystkich informacje. Bo kogo nie interesują losy jego pieniędzy lub jakie plany wobec niego i otoczenia ma władza? Wiele osób dziwi fakt, że Obywatel ma prawo być poinformowany! Koalicja powstała po to, aby powiedzieć, że to dla każdego Polaka bardzo ważne.

Chcemy jawności życia publicznego!

Co to jest jawność? Najprościej, to odpowiedź na pytania. Kto pyta? Obywatel. Kto odpowiada? Urząd, instytucja lub organizacja. Pytania o co? O to jak gospodarują środkami publicznymi, czyli naszymi pieniędzmi. Dobrą praktyką jest udostępnianie wszystkich dokumentów obywatelom. Okazuje się, że czasami urzędy bronią się jak mogą przed jawnością.

My to w łódzkim zmieniamy.

Pochodzimy z czterech gmin: Bełchatowa, Dobronia, Drużbic i Kluk. Już od dawna działamy na rzecz jawności w swoich społecznościach. Do tej roli przygotowała nas duża organizacja strażnicza Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Z nimi współpracujmy. Część z nas jest Rzecznikami Jawności, a cała grupa otrzymała tytuł Ambasadorów Jawności. Łódzka Koalicja na Rzecz Jawności powstała w celu wspierania podejmowanych przez obywateli inicjatyw w pozyskiwaniu informacji publicznej.

Drzwi do jawności są otwarte dla Ciebie. Zapraszamy do współpracy liderów społecznych, sołtysów i radnych. Każdego, kto chce pracować w tym obszarze. W każdym wieku! Jeśli uważasz, że w Twojej społeczności łamane jest prawo dostępu do informacji i chcesz to zmienić – przystąp do nas.

Otwórz z nami więcej kłódek w łódzkim.

Mieszkasz w innych rejonach Polski i chcesz do nas dołączyć?

                                                                                        Zapraszamy!